دوره 7، شماره 5 - ( 1395 )                   جلد 7 شماره 5 صفحات 18-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Esmaeeli Taheri E. Naming unoriginal Arabic appointees to adverb. LRR. 2016; 7 (5) :1-18
URL: http://lrr.modares.ac.ir/article-14-9973-fa.html
اسمعیلی طاهری احسان. دو قالبگی «قید» در زبان عربی (تکمله ای بر مقاله ی قید دکتر آذرنوش ). جستارهای زبانی. 1395; 7 (5) :18-1

URL: http://lrr.modares.ac.ir/article-14-9973-fa.html


استادیار زبان عرب، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران
چکیده:   (7801 مشاهده)
«قید» نامی است که دکتر آذرنوش در سال 1367 شمسی، بر منصوب‌های غیررکن در نحو عربی نهاد و نشانۀ آن را نصب دانست. مقالۀ حاضر، ضمن تأیید این نام‌گذاری، با دلایلی قید را دارای دو قالب دانسته است: یکی مفرد و منصوب که آذرنوش پیش‌تر بدان اشاره کرده بود و دیگری مرکب و مجرور با حرفِ جر که نگارنده آن را ادعا کرده و دلایلی برای اثبات آن آورده ‌است.
این دلایل عبارت‌اند از: خویشاوندشمردن نصب و جر ازسوی برخی نحویان قدیم؛ تصریح دستورنویسان فارسی به قیدبودن ترکیب‌های جارومجرورِ به‌کاررونده در فارسی؛ امکان مجرورشدن بخش عظیمی از منصوبات عربی با حرف جر؛ معادل‌یابی بسیاری از این منصوبات با یک جارومجرورِ مشابه به‌دستِ واژه‌نامه‌نویسان. هدف از این پژوهش آن بوده که در کنار قالبی که دکتر آذرنوش برای قید عربی پیشنهاد کرده است، قالب دومی ــ جارومجرور ــ برای آن نشان دهد تا از این راه، به آموزش نحو عربی به عربی‌آموزان یاری رساند. با این راهکار، برای بسیاری از جارومجرورهایی که اغلب نقشی برای آن‌ها تعیین نمی‌شود، نقشی دستوری معین می‌گردد و درنهایت، برای قید دو قالب مفرد ــ اغلب منصوب و مرکب ــ به‌دست‌می‌آید. سرانجام،قید در عربی یا واجب‌النصب است یا واجب‌الجر و یا جائز‌النصب و الجر.
 
واژه‌های کلیدی: منصوب، مجرور به حرف جر، عمده، فضله، قید
متن کامل [PDF 263 kb]   (2590 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: زبان شناسی
انتشار: 1395/9/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.