دوره 10، شماره 1 - ( 1398 )                   جلد 10 شماره 1 صفحات 50-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

fallah E, shafipor S. Analyzing Moses and Samiri’s Narrative – A Semiotic Approach. LRR 2019; 10 (1) :25-50
URL: http://lrr.modares.ac.ir/article-14-19134-fa.html
فلاح ابراهیم، شفیع پور سجاد. تحلیل روایت موسی(ع) و سامری بر پایه نشانه معناشناسی گفتمانی . جستارهای زبانی 1398; 10 (1) :50-25

URL: http://lrr.modares.ac.ir/article-14-19134-fa.html


1- استادیار زبان و ادبیات عربی، دانشگاه آزاد واحد ساری، ساری، ایران. ، fallahabrahim@gmail.com
2- دانشجوی دکتری تفسیر تطبیقی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، قم ، ایران.
چکیده:   (8389 مشاهده)
در این پژوهش تحلیل روایت موسی(ع) و سامری در چارچوب نشانه معناشناسی گفتمانی با استفاده از الگوی کنشی گرمس و معناهای محوری، با توجه به مربع معناشناختی در ژرف­ساخت روایت و انواع نظامهای گفتمانی به­کار رفته در تولید گفتمان روایی بحث و بررسی شد. این تحقیق با رویکرد توصیفی ـ تحلیلی در پی آن است تا با تحلیل روایت موسی(ع) و سامری، بر اساس نظریۀ نشانه معناشناسی گرمس، ضمن کشف انواع نظام‏های گفتمانی حاکم بر این روایت، الگوی کنشی موجود در آن را مشخص و معانی محوری در ژرف­ساخت این روایت را به­منظور فهم شیوۀ گفتمان­سازی قرآن دریابد. نتایج به‏دست آمده نشان خواهد داد، هستۀ مرکزیِ این روایت مبتنی بر دو نظام کنشی و شوشی به­دنبال اثبات گفتمان هدایت و نفی گفتمان بت­پرستی است. به­علاوه، تحلیل‏ها نشان می‏دهند روند پیوست قوم به ابژۀ ارزشی، ابتدا با گفتمانی تجویزی شکل می‏گیرد و سپس این گفتمان تجویزی به شکل‏گیری شوش در وجود کنشگر و نهایتاً توانش و پیوست قوم به گفتمان هدایت منجر می‏شود؛ اما در گفتمان، ضلالت روند با نظامی شوشی در درون کنشگر آغاز شده است و این شوش تبدیل به کنش و گسست قوم از ابژۀ ارزشی می‏شود که این امر حاکی از ساز­و­کار تولید معنا در دو خط متضاد، بر اساس نظام‏های گفتمانی است.
 
متن کامل [PDF 276 kb]   (1577 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: زبان شناسی
انتشار: 1397/12/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.