دوره 1، شماره 1 - ( 1389 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 27-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

آقاگل‌زاده فردوس، فرازنده‌پور فائزه، گلفام ارسلان. تحلیل زبان‌شناختی آرای قضایی بر‌اساس الگوی خلاق: رویکرد حوزه زبان‌شناسی حقوقی. جستارهای زبانی. 1389; 1 (1) :11-27

URL: http://lrr.modares.ac.ir/article-14-2449-fa.html


1- دانشیار گروه زبان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- پژوهشگر گروه زبان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
3- استادیار گروه زبان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (8798 مشاهده)
این پژوهش درصدد است تا الگوی نوینی را برای تهیه خلاصه آرای قضایی به زبان ساده حقوقی ارائه دهد. در این مقاله، ضمن تحلیل زبان‌شناختی آرای قضایی، الگویی با عنوان الگوی خلاق معرفی می‌‌شود که براساس آن طی 5 مرحله مجزا می‌‌توان خلاصه آرای قضایی که حاوی کلان‌گزاره‌های متن است را به زبان ساده حقوقی و با تفکیک موضوع ارائه داد. پیکره زبانی پژوهش عبارت است از 50 دادنامه با موضوع کیفری و حقوقی که با روش تحلیلی- توصیفی از نوع تحلیل محتوا، تجزیه و تحلیل می‌شوند. پس از پیاده‌سازی آراء در الگوی خلاق، میزان جامعیت متن خلاصه رأی و همچنین قابلیت درک و شفافیت بیان آن در مقایسه با متن اصلی به روش «بررسی مقایسه‌ای» و روش «گروه کانونی» مورد بررسی قرار می‌‌گیرد. نتایج حاصل از این بررسی‌‌ها نشان می‌دهد که خلاصه آرای قضایی که از طریق الگوی خلاق به‌دست آمده، نه ‌تنها نکات کلیدی متن اصلی را در‌برگرفته، بلکه در مقایسه با متن اصلی از قابلیت درک و صراحت بیان بیشتری برخوردار است.
متن کامل [PDF 399 kb]   (3393 دریافت)    

انتشار: 1389/7/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.