دوره 9، شماره 1 - ( 1397 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 304-283 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mohammadi M, Baharloo H, haghzare D. A Consideration of Basic Radar Terms in Russian and Their Equivalents in Persian language. LRR. 2018; 9 (1) :283-304
URL: http://lrr.modares.ac.ir/article-14-4949-fa.html
محمدی محمدرضا، بهارلو هادی، حق زارع داود. نگاهی به فرایند واژه‌گزینی اصطلاحات پایه‌ای راداری زبان روسی به زبان فارسی. جستارهای زبانی. 1397; 9 (1) :304-283

URL: http://lrr.modares.ac.ir/article-14-4949-fa.html


1- دانشیار گروه زبان روسی دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- استادیار گروه زبان روسی دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
3- دانشجوی دکتری آموزش زبان روسی دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (3585 مشاهده)
پژوهش حاضر به بررسی اصطلاحات پایهای راداری در زبان روسی و معادلهای آن‌ها در زبان فارسی اختصاص یافته است. علیرغم حجم بالای ارتباطات متقابل نظامی بین ایران و روسیه، به‌خصوص در حوزۀ علوم راداری، لغت تخصصی‌ای در این حوزه برای استفادۀ مترجمان و متخصصان وجود ندارد و بر همین اساس، هدف این پژوهش ارائۀ روشی مناسب برای تحلیل مجموعههای واژگانی جهت استفاده در مراحل معادل‌یابی اصطلاحات است.
بررسی معادل‌های موجود اصطلاحات و اختصارات راداری با استفاده از نه منبع گوناگون (فرهنگهای توصیفی گوناگون، فرهنگهای دوسویۀ انگلیسی ـ روسی، روسی ـ فارسی، انگلیسی ـ فارسی، مجموعۀ اصطلاحات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و نظرهای متخصصان) انجام میپذیرد. معادلهای مناسب برای اصطلاحات از این منابع انتخاب شده است و در صورت فقدان، پژوهشگران سعی کردند معادل مناسبی پیشنهاد کنند. نتایج پژوهش گواه بر این است که منابع موجود حتی برای یافتن معادل اصطلاحات پایه‌ای حوزۀ مذکور با احتساب معادل‌های وام‌گرفته‌شده حداکثر می‌توانند تا 50 % مفید باشند و با توجه به فرضیۀ مؤلفان در 70 % از اصطلاحات معادلسازی‌شده از روش ترکیب کلمات، 20 % تکواژه، و 10 % از تشریح و اقتباس استفاده شده است.
 

 
متن کامل [PDF 718 kb]   (1371 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: زبان و زبان شناسی
انتشار: 1396/8/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.